- This ostomy barrier seal fits around existing ostomy barrier to prevent additional leakage
- It helps fill in uneven skin areas near a stoma
- You can mold this Eakin Cohesive® skin barrier to create an ideal fit
- The moldable hydrocolloid material in this product prevents damage to peristomal skin
- This barrier can help heal skin that has become sore or irritated
“Hollister Urostomy Drain Tube Adapter” has been added to your cart. View cart
Ostomy, Ostomy Accessories
Eakin Cohesive Ostomy Barrier Seal, Slim, 2″ x 1/8″
$5.86
Ostomy Barrier Seal Eakin Cohesive® Slim, Outer Diameter 2 Inch, Thickness 1/8 Inch
SKU: 728783_EA
Categories: Ostomy, Ostomy Accessories
| Weight | 0.01 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.7 × 2.7 × 0.2 in |
| Brand or Series | Eakin Cohesive® |
| Manufacturer | Convatec |
| MPN | 839005 |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Invoice Description | SEAL, COHESIVE EAKIN 48MM 2" (10/BX) |















