- This Eakin® Fistula and Wound Pouch directs fluids created by wounds into a drainage collection bag
- The transparent design allows for easy and proper placement
- Cut the wound drainage pouch to the size you need
- A remote drainage attachment and tap closure allow for easy compatibility with collection bags
- The Eakin® wound pouch helps create an environment for wounds to heal
Drain Bags and Pouches, Drainage and Suction
Eakin Fistula and Wound Drainage Pouch 2-2/5″ X 3-7/50″
$194.39
Fistula and Wound Drainage Pouch Eakin® 2-2/5 X 3-7/50 Inch NonSterile Skin Barrier
SKU: 821816_BX
Categories: Drain Bags and Pouches, Drainage and Suction
| Weight | 0.84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.9 × 1.8 × 6.9 in |
| Brand or Series | Eakin® |
| Manufacturer | Convatec |
| MPN | 839267 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 10/BX |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Invoice Description | POUCH, WND EAKIN FISTULA W/NEW2 4"X3.14" (10/BX) |





