- 12 ply
- Packaged in sterile 2s
- Sterility assured by peel-back pouch
- Folded edges prevent linting and unraveling
- 4 x 4 inches
“McKesson Hydrogen Peroxide Antiseptic, 4 oz. Bottle” has been added to your cart. View cart
Gauze, Sponges and Pads, Wound Care
Econolux® Sterile Gauze Sponge, 4 x 4 Inch
$101.04
Gauze Sponge Econolux® Cotton 12-Ply 4 X 4 Inch Square Sterile
SKU: 1088429_CS
Categories: Gauze, Sponges and Pads, Wound Care
| Weight | 2.32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 14 × 8 in |
| Brand or Series | Econolux® |
| Manufacturer | Hartmann |
| MPN | 416105 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 600/CS |
| Material | Cotton |
| Color | White |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | GAUZE, SPONGE ECONOLUX CTN 4"X4" 12PLY (2/PK 25PK/BX 24BX/CS |















