- The one-piece system that’s gentle on the skin, while remaining secure and easy to use!
- Flexible and discreet, the Esteem® + one-piece system is the all-in-one solution that combines the skin barrier and pouch in a single unit, allowing for a simple, secure, and comfortable experience
- Available with a modified Stomahesive® or Durahesive Plus® skin barrier that gently adheres to skin and protects it from break down
- Drainable
Ostomy, Pouches
Esteem® + One-Piece Drainable Transparent Filtered Ostomy Pouch, 12 Inch Length, 7/8 Inch Stoma
$127.21
Filtered Ostomy Pouch Esteem® + One-Piece System 12 Inch Length 7/8 Inch Stoma Drainable Convex, Pre-Cut
| Weight | 0.97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.75 × 6.65 × 2.25 in |
| Brand or Series | Esteem® + |
| Manufacturer | Convatec |
| MPN | 416740 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 10/BX |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | Dominican Republic |
| Invoice Description | POUCH, OST ESTEEM DRN PRECUT 1PC TRANS 7/8" (10/BX) |





