- Ethilon is a nonabsorbable monofilament suture composed of the long polymer chain
- Ethilon suture is dyed black or green to enhance visibility in tissue
- Minimal acute inflammatory response from tissue
- Extremely slow encapsulation and degradation (1 to 2 years)
“Mepiform® Self Adherent Silicone Dressing, 4 x 7 Inch” has been added to your cart. View cart
Wound Care, Wound Closure
Ethilon™ Suture with Needle
$262.44
Suture with Needle Ethilon™ Nonabsorbable Uncoated Black Suture Monofilament Nylon Size 4 – 0 18 Inch Suture 1-Needle 16 mm Length 1/2 Circle Reverse Cutting Needle
SKU: 2989_DZ
Categories: Wound Care, Wound Closure
| Weight | 0.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 5.4 × 2.5 in |
| Brand or Series | Ethilon™ |
| Manufacturer | J & J Healthcare Systems |
| MPN | 1662G |
| Item UOM | DZ |
| Qty per sell | 12/DZ |
| Country of Origin | United States |
| Invoice Description | SUTURE, ETHLON BLK MONO 4-0 1 8" PS-4 (12/BX) |





