- Ethilon suture is dyed black or green to enhance visibility in tissue
- Minimal acute inflammatory response from tissue
- Extremely slow encapsulation and degradation (1 to 2 years)
“Mesalt® Impregnated Dressing, 8 x 8 Inch” has been added to your cart. View cart
Wound Care, Wound Closure
Ethilon™ Suture with Needle
$260.60
Suture with Needle Ethilon™ Nonabsorbable Uncoated Black Suture Monofilament Nylon Size 3 – 0 18 Inch Suture 1-Needle 19 mm Length 3/8 Circle Precision Point – Reverse Cutting Needle
SKU: 130320_DZ
Categories: Wound Care, Wound Closure
| Weight | 0.17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.5 × 2.26 × 2.26 in |
| Brand or Series | Ethilon™ |
| Manufacturer | J & J Healthcare Systems |
| MPN | 1669H |
| Item UOM | DZ |
| Qty per sell | 12/DZ |
| Country of Origin | United States |
| Invoice Description | SUTURE, ETHLON BLK MONO 3-0 1 8" PS-2 (36/BX) |





