- Superior absorbency and fast wicking action help reduce infections and decrease the frequency of dressing changes
- Pre-cut T-slit conforms snugly around drains, catheters, chest tubes, IVs and tracheotomies
- Eliminates need for sterile scissors, conserves nursing time
- 6 ply
- Packed in 2s
General Purpose Dressings, General Wound Care, I.V. and Tracheostomy Dressings, Wound Care
Excilon™ I.V. / Drain Split Dressing, 2 x 2 inch
$193.52
I.V. Sponge Excilon™ Nonwoven 2 X 2 Inch Sterile
SKU: 453951_CS
Categories: General Purpose Dressings, General Wound Care, I.V. and Tracheostomy Dressings, Wound Care
| Weight | 4.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.8 × 13 × 8.8 in |
| Brand or Series | Excilon™ |
| Manufacturer | Cardinal |
| MPN | -7087 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 700/CS |
| Material | Nonwoven |
| Country of Origin | TAA Compliant |
| Invoice Description | SPONGE, IV EXCILON 2"X2" 6PLY (35PK/CT 20CT/CS) KENDAL |















