- 8 Inches by 11¾ Inches by 14 Inches
- Includes 20 zippered pockets and 12 EZ-View quick zip organizers
- 600D waterproof polyester
- Ultimate solution for organizing and protecting medical supplies, dressings and small items
- Consistently earns rave reviews from the field
- Efficient, organized, and professional look impresses patients
- Sharps container pouch 4 Inches by 4 Inches by 6 Inches fit a 1 qt sharps container
- Weighs 3.6 lbs. empty
- Supplies not included
“Clorox® Germicidal Bleach” has been added to your cart. View cart
Bags, Equipment and Physician Bags, Housekeeping
EZ-View Medical Bag
Medical Bag EZ-View 600D Waterproof Polyester 8 X 11-3/4 X 14 Inch
SKU: 801282_EA
Categories: Bags, Equipment and Physician Bags, Housekeeping
| Weight | 3.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 7 × 12.5 in |
| Brand or Series | EZ-View |
| Manufacturer | Hopkins Medical Products |
| MPN | 532020-NV |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Material | 600D Waterproof Polyester |
| Country of Origin | Taiwan |
| Invoice Description | BAG, MEDICAL EZ VIEW 14X11 3/4X8" |







