- Soft, linen-like non woven vests are warm and comfortable, like real clothing, Ideal for mammograms, orthopedic upper body exams, stress tests, chest x-rays, popular in OBGYN offices
- Disposable
“Össur® Soft Top Post-Op Shoe, Female, Small” has been added to your cart. View cart
Apparel, Aprons, Bibs and Scrubs
FabriWear® Exam Vest
$76.34
Exam Vest Blue / White One Size Fits Most Front Opening Snap Closure Unisex
SKU: 247349_CS
Categories: Apparel, Aprons, Bibs and Scrubs
| Weight | 5.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.5 × 13 × 6.25 in |
| Manufacturer | Graham Medical Products |
| MPN | 70218N |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 75/CS |
| Material | Nonwoven |
| Color | Blue / White |
| Country of Origin | United States |
| Invoice Description | CAPE, EXAM BREAST BLU 24X31" (75/CS) |







