- Flat, trim-to-fit barrier for extended wear
- 1¾-inch flange
- Confidence assured with the floating flange; provides utmost security with the patented locking system that audibly “clicks” into place
- Eliminates pressure on tender post operative abdomens with the exclusive Floating Flange
- Protects the skin over extended wearing time
- Skin barrier with tapered edges eliminates the need for tape
- Color match: Green
2-Piece Skin Barrier, Ostomy
FlexTend™ Colostomy Barrier With Up to 1¼ Inch Stoma Opening
$7.49
Ostomy Barrier FlexTend™ Trim to Fit, Extended Wear Without Tape 44 mm Flange Green Code System Hydrocolloid Up to 1-1/4 Inch Opening
SKU: 409472_EA
Categories: 2-Piece Skin Barrier, Ostomy
| Weight | 0.04 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.75 × 4.25 × 0.2 in |
| Brand or Series | FlexTend™ |
| Manufacturer | Hollister |
| MPN | 15602 |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Country of Origin | United States |
| Invoice Description | SKIN BARRIER, FLOATING FLANGE 1 3/4" (5/BX) |









