- Tissue/poly gown consists of tissue bonded to a fluid-resistant layer of polyethylene that will absorb fluid on one side and protect on the other
- Reversible with a front or back opening
Apparel, Aprons, Bibs and Scrubs
Graham Medical Products Patient Exam Gown
$78.30
Patient Exam Gown Large / X-Large Blue Disposable
SKU: 203271_CS
Categories: Apparel, Aprons, Bibs and Scrubs
| Weight | 5.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.75 × 12 × 4 in |
| Manufacturer | Graham Medical Products |
| MPN | 70260N |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 25/CS |
| Material | Scrim-Reinforced Tissue |
| Color | Blue |
| Country of Origin | United States |
| Invoice Description | GOWN, EXAM SCRIM REINF BLU 36"X45" (25/CS) |







