- It is adjustable, and you can change its size according to your needs
- The Hollister® Adapt™ ostomy belt is elastic and stretches over the site easily
- It is washable to ensure the wearer can maintain personal hygiene
- The Hollister® Adapt™ belt doesn’t contain latex, so it’s safe for people with latex allergies
- The beige color of the belt ensures it can be worn discreetly under light clothing
- The belt fits a 23-inch to 43-inch hip size
- It is 1 inch wide
“Premier™ Flextend™ One-Piece Drainable Beige Filtered Ostomy Pouch, 12 Inch Length, 1¼ Inch Stoma” has been added to your cart. View cart
Ostomy, Ostomy Accessories
Hollister Adapt™ Ostomy Belt, Adjustable, Beige, Elastic, Reusable, Washable
$8.98
Ostomy Appliance Belt Adapt Medium, 26 to 43 Inch Hip Size, 1 Inch Wide, Elastic
SKU: 133580_EA
Categories: Ostomy, Ostomy Accessories
| Weight | 0.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.7 × 1.4 × 1.5 in |
| Brand or Series | Adapt |
| Manufacturer | Hollister |
| MPN | 7300 |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Country of Origin | United States |
| Invoice Description | BELT, OSTOMY MED 23"-43" |











