- Supports moist wound healing and autolytic debridement
- Excellent exudate management to minimize maceration
- Supports normalization of wound bed temperature
- Absorption, support and cushioning help manage hypergranulation tissue
- 4¼ x 4 inches
“Mesalt® Impregnated Dressing, 8 x 8 Inch” has been added to your cart. View cart
Foams, Wound Care, Wound Dressings
HydraFoam™ Nonadhesive without Border Foam Dressing, 4 x 4¼ Inch
$15.26
Foam Dressing HydraFoam™ 4 X 4-1/4 Inch Rectangle Non-Adhesive without Border Sterile
SKU: 719722_BX
Categories: Foams, Wound Care, Wound Dressings
| Weight | 0.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.2 × 8.1 × 2.2 in |
| Brand or Series | HydraFoam™ |
| Manufacturer | DermaRite Industries |
| MPN | 00295E |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 10/BX |
| Material | Hydrophilic Foam |
| Color | Tan |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | DRESSING, HYDRAFOAM 4X4.25" (10/BX) |






