- Ultra-soft hydrophilic foam that protects and cushions wounds
- Small pores decrease the chance of tissue migration into the foam dressing
- 3 x 3 inches
“Kendall™ Hypoallergenic Cloth Medical Tape, 2 Inch x 10 Yard, White” has been added to your cart. View cart
Foams, Wound Care, Wound Dressings
Kendall™ Adhesive without Border Foam Dressing, 3 x 3 Inch
$240.92
Foam Dressing Kendall™ 3 X 3 Inch Square Non-Adhesive without Border Sterile
SKU: 548561_CS
Categories: Foams, Wound Care, Wound Dressings
| Weight | 2.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.8 × 6 × 7 in |
| Brand or Series | Kendall™ |
| Manufacturer | Cardinal |
| MPN | 55533 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 50/CS |
| Material | Hydrophilic Foam |
| Color | Tan |
| Country of Origin | TAA Compliant |
| Invoice Description | DRESSING, KENDALL FM 3"X3" (10/BX 5BX/CS) |




