- Highly absorbent
- Polyurethane foam and a waterproof backing film with high permeability allows for an effective exudate management of moderate to highly exuding wounds
- High absorbency and fluid retention capacity
- Works under compression
- Soft, conformable and easy to apply and remove
“McKesson NonSterile Fluff Bandage Roll, 2-1/2 Inch x 3 Yard” has been added to your cart. View cart
Foams, Wound Care, Wound Dressings
Lyofoam® Max Nonadhesive without Border Foam Dressing, 3 x 3-2/5 Inch
$6.36
Foam Dressing Lyofoam® Max 3 X 3-2/5 Inch Square Non-Adhesive without Border Sterile
SKU: 794102_EA
Categories: Foams, Wound Care, Wound Dressings
| Weight | 0.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.25 × 6.7 × 0.25 in |
| Brand or Series | Lyofoam® Max |
| Manufacturer | Molnlycke |
| MPN | 603200 |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Material | Polyurethane Foam |
| Color | Tan |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Invoice Description | DRESSING, LYOFOAM MAX FM POLY 3X3.4" (10/BX) |















