- Stretchy
- Open weave construction allows fluids passing through the primary dressing to be easily absorbed
- 3 inches x 4-1/10 yards
Gauze Dressings, General Purpose Dressings, General Wound Care, Wound Care
McKesson Brand NonSterile Conforming Bandage, 3 Inch x 4-1/10 Yard
$7.57
Conforming Bandage McKesson Brand Polyester / Rayon 3 Inch X 4-1/10 Yard Roll Shape NonSterile
SKU: 439762_BG
Categories: Gauze Dressings, General Purpose Dressings, General Wound Care, Wound Care
| Weight | 0.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.6 × 3.2 × 4 in |
| Brand or Series | McKesson Brand |
| Manufacturer | McKesson Medical Surgical |
| MPN | 41-03 |
| Item UOM | BG |
| Qty per sell | 12/BG |
| Material | Polyester / Rayon |
| Color | White |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | BANDAGE, GAUZE PREM N/S 3" (12/BG 8BG/CS) |





