- Stretched
- Nonsterile
- Conforming bandages easily mold to body contours making movement and flexibility easy on the patient without compromising coverage
- Open weave construction allows fluids passing through the primary dressing to be easily absorbed
- 4 inches x 4-1/10 yards
“Advantage NonSterile Gauze Sponge, 4 x 4 Inch” has been added to your cart. View cart
Gauze Dressings, General Purpose Dressings, General Wound Care, Wound Care
McKesson Brand NonSterile Conforming Bandage, 4 Inch x 4-1/10 Yard
$33.29
Conforming Bandage McKesson Brand Polyester / Rayon 4 Inch X 4-1/10 Yard Roll Shape NonSterile
SKU: 439763_CS
Categories: Gauze Dressings, General Purpose Dressings, General Wound Care, Wound Care
| Weight | 3.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.2 × 8.4 × 8.4 in |
| Brand or Series | McKesson Brand |
| Manufacturer | McKesson Medical Surgical |
| MPN | 41-04 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 96/CS |
| Material | Polyester / Rayon |
| Color | White |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | BANDAGE, GAUZE PREM N/S 4" (12/BG 8BG/CS) |




