- This disposable instant cold pack conforms to your body’s natural shape
- It offers instant cold therapy that lasts for up to 30 minutes
- The 6-4/5 x 9 inch McKesson instant cold compress helps to relieve pain and reduce swelling
- This cold pack is disposable to reduce contamination
Cold, Health & Medicine, Hot & Cold Therapy
McKesson Deluxe General Purpose Soft Cloth Disposable Instant Cold Pack, 6-4/5 x 9 Inch
$37.12
Instant Cold Pack McKesson Deluxe General Purpose Large 6-4/5 X 9 Inch Fabric / Ammonium Nitrate / Water Disposable
SKU: 521483_CS
Categories: Cold, Health & Medicine, Hot & Cold Therapy
| Weight | 14.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.5 × 8.2 × 9.1 in |
| Brand or Series | McKesson Deluxe |
| Manufacturer | McKesson Brand |
| MPN | 59-79C |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 24/CS |
| Material | Fabric / Ammonium Nitrate / Water |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | COMPRESS, INST COLD DLX 6.75"X9" LF (24/CS) |











