- Oval shape protects entire eye
- Cotton filler and a spun-blown polypropylene outer layer offer maximum absorption
- Sterile, non-adherent pad is intended for single-use applications
- 2-1/8 x 2-5/8 inches
“Cover-Roll® Stretch Nonwoven Polyester Dressing Retention Tape, 2 Inch x 10 Yard, White” has been added to your cart. View cart
Protective Guards, Wound Care
McKesson Eye Pad, 2-1/8 x 2-5/8 Inch
$162.33
Eye Pad McKesson
SKU: 467978_CS
Categories: Protective Guards, Wound Care
| Weight | 4.67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 13.8 × 8.45 in |
| Brand or Series | McKesson |
| Manufacturer | McKesson Brand |
| MPN | 16-4282 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 600/CS |
| Material | Cotton Filler / Spun Blown Polypropylene NonWoven Outer Layer |
| Color | White |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | PAD, EYE OVAL STR 2 1/8"X2 5/ 8" (1/PK 50PK/BX 12B |













