- The McKesson hydrocolloid dressing creates a moist environment that boosts healing
- It has a highly absorbent inner layer that absorbs wound exudates
- The thin hydrocolloid dressing is semi-transparent to provide visualization
- The outer layer is moisture resistant to prevent contamination
- It has a 7-day wear time
- 6 x 6 inches
“McKesson NonSterile Fluff Bandage Roll, 2-1/2 Inch x 3 Yard” has been added to your cart. View cart
Advanced Wound Care, Hydrocolloids, Wound Care
McKesson Hydrocolloid Dressing, 6 x 6 Inch
$7.20
Hydrocolloid Dressing McKesson 6 X 6 Inch Square Sterile
SKU: 882983_EA
Categories: Advanced Wound Care, Hydrocolloids, Wound Care
| Weight | 0.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 0.68 × 0.68 in |
| Brand or Series | McKesson |
| Manufacturer | McKesson Brand |
| MPN | 1884 |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Material | Hydrocolloid |
| Color | Light Beige |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | DRESSING, HYDROCOLLOID THIN STR 6"X6" (10/BX 20BX/ |

















