- McKesson thin hydrocolloid dressing creates a moist environment that boosts healing
- It has a highly-absorbent inner layer that absorbs wound exudates
- The foam dressing is semi-transparent to provide visualization
- The outer layer is moisture resistant to prevent contamination
- It has a 7-day wear time
- 6 x 7 inch sacral
Advanced Wound Care, Hydrocolloids, Wound Care
McKesson Hydrocolloid Dressing, 6 x 7 Inch Sacral
$9.07
Hydrocolloid Dressing McKesson 6 X 7 Inch Sacral Sterile
SKU: 882986_EA
Categories: Advanced Wound Care, Hydrocolloids, Wound Care
| Weight | 0.06 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 6 × 0.1 in |
| Brand or Series | McKesson |
| Manufacturer | McKesson Brand |
| MPN | 1885 |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Material | Hydrocolloid |
| Color | Light Beige |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | DRESSING, HYDROCOLLOID THIN STR SACRAL 6"X7" (10/BX) |

















