- Flexible, durable plastic paired with the strong adhesive to provide lasting protection through daily activities
- Absorbent, nonstick pad helps protect cuts and scrapes by conforming to skin
- Sterile individual packages help promote cleanliness and further protect against infection
- Breathable plastic adds to comfort
Adhesive Bandages, General Wound Care, Wound Care
McKesson Kids™ Kid Design (Blue / Pink Camo) Adhesive Strip, 3/4 x 3 Inch
$7.10
Adhesive Strip McKesson Kids™ 3/4 X 3 Inch Plastic Rectangle Kid Design (Blue / Pink Camo) Sterile
SKU: 1055593_BX
Categories: Adhesive Bandages, General Wound Care, Wound Care
| Weight | 0.19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.25 × 3.9 × 1.65 in |
| Brand or Series | McKesson Kids™ |
| Manufacturer | McKesson Brand |
| MPN | 16-4836 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 100/BX |
| Material | Plastic |
| Color | Kid Design (Blue / Pink Camo) |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | BANDAGE, ADHSV MCKID BLU/PNK CAMO STRIP 3/4"X3" (100/BX 24BX |












