- Used to provide support for carpal tunnel syndrome or aid in the immobilization of the wrist following a mild sprain, strain, or cast removal
- Sized to support male or female users according to wrist circumference; 7-inch splint contoured to not extend beyond palmar crease to maintain full finger range-of-motion
- Pre-formed, aluminum palmer stay spans the length of the splint for anatomically correct fit and proper wrist support from the palm to forearm
- Soft and durable, wraparound elastic sleeve construction fastens with hook-and-loop tabs for comfort and compressive support
- Camel, leather-like vinyl stay pocket, tan/beige brace, and thin sleeve material for a low-profile orthopedic support solution
- Hand washable
- Left-handed design sized to support users with a wrist circumference measuring 6½ – 7½ inches
“Reddie Knee Brace, Wraparound / Hook and Loop Straps, Left or Right Knee, 2X Large, 25-1/2 – 28 Inch Circumference” has been added to your cart. View cart
Braces and Supports, Wrist, Hand & Finger Supports
McKesson Left Wrist Splint, Medium
$9.85
Wrist Brace McKesson Low Profile / Contoured / Wraparound Aluminum / Cotton / Elastic Left Hand Beige Medium
SKU: 1159156_EA
Categories: Braces and Supports, Wrist, Hand & Finger Supports
| Weight | 0.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 4.1 × 2 in |
| Brand or Series | McKesson |
| Manufacturer | McKesson Brand |
| MPN | 155-79-87085 |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Material | Aluminum / Cotton / Elastic |
| Color | Beige |
| Country of Origin | Mexico |
| Invoice Description | WRIST SPLINT, ELAS LT MED 7" |

















