- 48 x 60 inches
- Circular 3-inch fenestration
- Minor procedure drape
- Circular adhesive fenestration for use in general procedures requiring small surgical access
- without pouch
- Fenestrated
- Circular
- Adhesive tape
- Cord and tube holders
- Without instrument holder
- Absorbent-reinforcement material provides high rate of absorbency and absorbent capacity
- Edgeguard® technology provides precise adhesive edging around the fenestration effectively channeling fluids to the top of the drape absorbent reinforcement and securing drape placement during surgery
- Specifically designed SMS fabric reinforcement provides fluid repellency, added durability and comfort
- Low-linting SMS fabric properties reduces particle generation – a known source of post-operative complications caused by bacterial transmission or foreign body contamination
Drapes, Sheets & Covers, Lab & Scientific Supplies
McKesson Minor Procedure Drape, 48 x 60 Inch
$4.51
Surgical Drape McKesson Minor Procedure Drape 48 W X 60 L Inch Sterile
SKU: 1101260_PK
Categories: Drapes, Sheets & Covers, Lab & Scientific Supplies
| Weight | 0.29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 2.9 × 2.9 in |
| Brand or Series | McKesson |
| Manufacturer | McKesson Brand |
| MPN | 183-I80-05178G-S |
| Item UOM | PK |
| Qty per sell | 1/PK |
| Material | SMS Fabric |
| Color | Blue |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | DRAPE, SURGICAL MINOR PROC STR48"X60" (20/CS) |





