- AAMI Level 2 Rated
- An open back allows for increased airflow and comfort
- One size fits most
Apparel, Aprons, Bibs and Scrubs
McKesson Open Back Over-the-Head Protective Procedure Gown, Universal, Blue
$112.50
Over-the-Head Protective Procedure Gown McKesson One Size Fits Most Blue NonSterile AAMI Level 2 Disposable
SKU: 1172304_CS
Categories: Apparel, Aprons, Bibs and Scrubs
| Weight | 14.84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 8 × 8 in |
| Brand or Series | McKesson |
| Manufacturer | McKesson Brand |
| MPN | 18-8576A |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 75/CS |
| Material | Polyethylene |
| Color | Blue |
| Country of Origin | United States |
| Invoice Description | GOWN, PROT OVER THE HEAD AAMI LVL2 POLY BLU (75/CS) |







