- Breathable plastic material facilitates the healing process
- Absorbent, non-stick pad is designed to help protect cuts and scrapes and conforms to the skin
- Comes in a sterile individual package to help promote cleanliness
- Pink bandages help show your support for and increase awareness of breast cancer
Adhesive Bandages, General Wound Care, Wound Care
McKesson Pink Adhesive Strip, 3/4 x 3 Inch
$3.54
Adhesive Strip McKesson 3/4 X 3 Inch Plastic Rectangle Pink Sterile
SKU: 1055594_BX
Categories: Adhesive Bandages, General Wound Care, Wound Care
| Weight | 0.19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.7 × 1.95 × 1.95 in |
| Brand or Series | McKesson |
| Manufacturer | McKesson Brand |
| MPN | 16-4835 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 100/BX |
| Material | Plastic |
| Color | Pink |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | BANDAGE, ADHSV PNK STRIP 3/4"X3" (100/BX 24BX/CS) |















