- Universal wrist/thumb orthosis ideal for wrist sprains and strains, scaphoid injuries, carpal tunnel syndrome, Gamekeeper’s thumb, and de Quervain’s Syndrome symptoms
- Universal size fits most wrists (up to 13-inch wrist circumference)
- Adjustable stays for customized fit and proper angulation
- Durable, foam laminate construction features a soft, breathable liner for lasting comfort
- Single-pull, elastic-lace closure system allows for ease of application, even compression, and a secure, customizable fit
- Hand washable
Braces and Supports, Wrist, Hand & Finger Supports
McKesson Right Wrist Splint with Abducted Thumb, One Size Fits Most
$21.79
Wrist Brace with Thumb Spica McKesson Right Hand Black One Size Fits Most
SKU: 1159146_EA
Categories: Braces and Supports, Wrist, Hand & Finger Supports
| Weight | 0.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 4 × 2 in |
| Brand or Series | McKesson |
| Manufacturer | McKesson Brand |
| MPN | 155-81-87480 |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Color | Black |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | WRIST SPLINT, W/ABDUCTED THUMBRT UNIVERSAL 10" |















