- Flexible and adaptable, the padded aluminum splint is beneficial for many medical situations
- It’s waterproof, eliminating the need for removal while showering
- Universal design with C-Curve principle allows for use on most parts of the body
- Moldable splint is invisible on X-rays
- Aluminum frame foam-padded splint is designed for repeat use
“Kendall™ Hypoallergenic Cloth Medical Tape, 2 Inch x 10 Yard, White” has been added to your cart. View cart
Cast and Splint Bandages, Casting, Wound Care
McKesson SAM® Gray Foam / Aluminum, 36-Inch Length
$13.91
McKesson SAM® Moldable Splint Foam / Aluminum Gray 36 Inch
SKU: 1089509_EA
Categories: Cast and Splint Bandages, Casting, Wound Care
| Weight | 0.27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.25 × 4 × 1.7 in |
| Brand or Series | McKesson SAM® |
| Manufacturer | McKesson Brand |
| MPN | SP1109R-LOGO |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Material | Foam / Aluminum |
| Color | Gray |
| Country of Origin | United States |
| Invoice Description | SPLINT, SAM GRY 4 1/4"X36" (60/CS) |





