- This self-adherent cohesive bandage keeps dressings, gauze and sponges in place
- The bandage stays in place without requiring the use of adhesives, clips or fasteners
- It conforms to the natural shape and contours of the body for reliability and a secure fastening
- The McKesson cohesive bandage delivers light compression and soft tissue support to help facilitate healing
- 1 inch x 5 yards
Compression Bandage, General Wound Care, Wound Care
McKesson Self-adherent Closure Cohesive Bandage, 1 Inch x 5 Yard
$37.91
Cohesive Bandage McKesson 1 Inch X 5 Yard Standard Compression Self-adherent Closure Tan NonSterile
SKU: 520550_CS
Categories: Compression Bandage, General Wound Care, Wound Care
| Weight | 1.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.9 × 6.8 × 5.5 in |
| Brand or Series | McKesson |
| Manufacturer | McKesson Brand |
| MPN | 16-53111 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 30/CS |
| Material | Elastic |
| Color | Tan |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | BANDAGE, COHESIVE N/S LF TAN 1" (30/CS) |
















