- McKesson cohesive bandages provide standard compression, supporting sprains and strains or holding dressings in place
- The stretchable and flexible material is 1 inch by 5 yards and conforms to the body contours and movement
- Self-adherent cohesive bandages stay closed without clips or fasteners
- There are five purple rolls, five pink rolls, five green rolls, five light blue rolls, five royal blue rolls and five red rolls
- These bandages are non-sterile, single-use and disposable, preventing cross-contamination
Compression Bandage, General Wound Care, Wound Care
McKesson Self-adherent Closure Cohesive Bandage, 1 Inch x 5 Yard
$1.72
Cohesive Bandage McKesson 1 Inch X 5 Yard Standard Compression Self-adherent Closure Purple / Pink / Green / Light Blue / Royal Blue / Red NonSterile
SKU: 944355_PK
Categories: Compression Bandage, General Wound Care, Wound Care
| Weight | 0.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 2 × 1 in |
| Brand or Series | McKesson |
| Manufacturer | McKesson Brand |
| MPN | 16-4201 |
| Item UOM | PK |
| Qty per sell | 1/PK |
| Material | Elastic |
| Color | Purple / Pink / Green / Light Blue / Royal Blue / Red |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | BANDAGE, COHESIVE COLORPK N/S 1" (30PK/CS) |

















