- Absorbent, non-stick pad helps protect cuts and scrapes
- Flexible fabric adheres to the skin securely, yet removes cleanly and can be re-applied
- Transparent strip is waterproof
- Long-lasting adhesive delivers a comfortable fit
- Comes in a sterile individual package to help promote cleanliness
Adhesive Bandages, General Wound Care, Wound Care
McKesson Sheer Adhesive Strip, 1 x 3 Inch
$1.90
Adhesive Strip McKesson 1 X 3 Inch Silicone Rectangle Sheer Sterile
SKU: 1083097_EA
Categories: Adhesive Bandages, General Wound Care, Wound Care
| Weight | 0.01 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11 × 0.54 × 0.54 in |
| Brand or Series | McKesson |
| Manufacturer | McKesson Brand |
| MPN | 16-4840 |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Material | Silicone |
| Color | Sheer |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | BANDAGE, ADHSV SHR SILICONE STRIP 1" X 3" (10/BX 32BX/CS) |

















