- McKesson nonwoven sponges are ideal for wound cleaning and dressing purposes
- Polyester-rayon blend absorbs moisture without linting
- Poly rayon blend has greater wicking abilities than cotton gauze
- Nonwoven sponges are strong and durable and don’t tear easily
- 4 x 4 inches
“McKesson Alcohol Prep Pad, Isopropyl Alcohol, 70%, Medium” has been added to your cart. View cart
Gauze, Sponges and Pads, Wound Care
McKesson Sterile Nonwoven Sponge, 4 x 4 Inch
$75.19
Nonwoven Sponge McKesson Polyester / Rayon 6-Ply 4 X 4 Inch Square Sterile
SKU: 466523_CS
Categories: Gauze, Sponges and Pads, Wound Care
| Weight | 5.22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.2 × 11.6 × 13.3 in |
| Brand or Series | McKesson |
| Manufacturer | McKesson Brand |
| MPN | 16-4246 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 300/CS |
| Material | Polyester / Rayon |
| Color | White |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | SPONGE, N/WOVN 4"X4" 6PLY STR (2/PK 25PK/BX) |












