- Tool-free, swing-away footrests remove by releasing the lock, swinging outward and lifting off to accommodate user preferences
- Foldable back assists in transporting patient to and from seated position
- Built-in seat belt buckles for added transport safety
- Solid, 8-inch caster wheels with rear locks are maintenance-free and provide a smooth, stable ride over most surfaces and security in parked position
- Chair weighs 19 lbs. and easily collapses in two-step method for convenient storage and travel
“McKesson Round Handle Cane, Aluminum, Height Adjustable, Foam Grip” has been added to your cart. View cart
Mobility Aids, Transport Chairs
McKesson Transport Chair, Red
$210.33
Lightweight Transport Chair McKesson Aluminum Frame with Red Finish 300 lbs. Weight Capacity Fixed Height / Padded Arm Black Upholstery
SKU: 1128901_EA
Categories: Mobility Aids, Transport Chairs
| Weight | 23.82 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.5 × 9.5 × 31 in |
| Brand or Series | McKesson |
| Manufacturer | McKesson Brand |
| MPN | 146-ATC19-RD |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | WHEELCHAIR, TRANSPORT LIGHTWEIGHT ALUM RED 19" |





