- Orthopedic U-drape with split
- Split is 4 x 40 inches
- Cord and tube holders
- Without instrument holder
- Delivers optimal protection and performance in creating and maintaining a sterile field during surgery
- Split design allows drape to be conformed around the surgical site
- Quality 3M™-brand film adhesive provides strong adhesion during use for added security and to reduced risk of skin irritation or injury upon removal
- Edgeguard™ technology provides adhesive edging around the fenestration that effectively channels fluids to top of advanced absorbent reinforcement fabric and ensures drape stays in place during surgery promoting superior fluid management
- Made of 100% polypropylene, state-of-the-art SMS nonwoven fabric is soft, drapeable and fluid-resistant
- SMS fabric constructed of three layers of material: spunbond, melt blown, spunbond
Drapes, Sheets & Covers, Lab & Scientific Supplies
McKesson U-Drape with Split, 76 x 120 Inch
$188.44
Orthopedic Drape McKesson U-Drape with Split 76 W X 120 L Inch Sterile
SKU: 1101295_CS
Categories: Drapes, Sheets & Covers, Lab & Scientific Supplies
| Weight | 20.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 17.5 × 14 in |
| Brand or Series | McKesson |
| Manufacturer | McKesson Brand |
| MPN | 183-I80-09107G-S |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 18/CS |
| Material | SMS Fabric |
| Color | Blue |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | DRAPE, SURGICAL ORTHO W/SPLIT 76"X120" (18/CS) |















