- 29 x 44 inches
- Under buttocks drape for use in perineal and gynecological procedures
- Delivers optimal protection and performance in creating and maintaining a sterile field during surgery
- Without pouch
- Nonfenestrated
- Without adhesive
- Without cord and tube holders
- Without instrument holder
- Without reinforcement
- Impervious PE (polyethylene) film prevents fluid strike-through to avoid contaminating bedding and equipment
- PE (polyethylene) film eliminates risk of particle generation – a known source of post-operative complications caused by bacterial transmission or foreign body contamination
- Meets standard for ASTM D5034-2009 for Breaking Strength and Elongation of Textile Fabrics (Grab Test)
- Meets Class 1 Standard for Flammability of Clothing Textiles 16 CFR Part 1617
Drapes, Sheets & Covers, Lab & Scientific Supplies
McKesson Under Buttocks Drape, 29 x 44 Inch
$68.50
Obstetrics / Gynecology Drape McKesson Under Buttocks Drape 29 W X 44 L Inch Sterile
SKU: 1101252_CS
Categories: Drapes, Sheets & Covers, Lab & Scientific Supplies
| Weight | 5.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.2 × 14.8 × 6.2 in |
| Brand or Series | McKesson |
| Manufacturer | McKesson Brand |
| MPN | 183-I80-14108-S |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 25/CS |
| Material | PE Blue Film |
| Color | Blue |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | DRAPE, SURG GYN UNDER BUTTOCKSPE FILM STR 29"X44" (25/CS) |





