- 40 x 45 inches
- Under buttocks drape for use in perineal and gynecological procedures
- Delivers optimal protection and performance in creating and maintaining a sterile field during surgery
- Impervious PE (polyethylene) film prevents fluid strike-through to avoid contaminating bedding and equipment
- Specifically designed SMS fabric reinforcement provides fluid repellency, added durability and patient comfort
- Low-linting fabric properties reduce particle generation – a known source of post-operative complications caused by bacterial transmission or foreign body contamination
- Flame-resistant materials prevents ignition risks associated with the use of high-energy medical devices during surgery
- Includes fluid collection pouch to contain fluids and provides easy cleanup and disposal for better sterility maintenance and less mess
Drapes, Sheets & Covers, Lab & Scientific Supplies
McKesson Under Buttocks Drape, 40 x 45 Inch
$216.33
Obstetrics / Gynecology Drape McKesson Under Buttocks Drape 40 W X 45 L Inch Sterile
SKU: 1101265_CS
Categories: Drapes, Sheets & Covers, Lab & Scientific Supplies
| Weight | 10.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.5 × 12 × 10 in |
| Brand or Series | McKesson |
| Manufacturer | McKesson Brand |
| MPN | 183-I80-14112-S |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 25/CS |
| Material | PE Blue Film |
| Color | Blue |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | DRAPE, SURGICAL GYN UNDER BUTTOCKS STR 40"X45" (25/CS) |




