- This 4 inch x 10 yard McKesson Unna boot is made with soft cotton that wraps easily around the leg for comfort
- The material contains a non-hardening zinc oxide paste that applies compression therapy to venous ulcers
- This zinc oxide Unna boot keeps ulcers moist, helping them heal more quickly
- Each roll comes in an easy-to-open vacuum-sealed pouch to preserve moisture
- This non-sterile bandage is single-use and disposable, preventing cross-contamination
- This white cotton gauze bandage from McKesson is latex-free and gentle on sensitive skin
General Wound Care, Unna Boots, Wound Care
McKesson Unna Boot, Zinc Oxide, 4 Inch x 10 Yard
$7.42
Unna Boot McKesson 4 Inch X 10 Yard Cotton Zinc Oxide NonSterile
SKU: 897003_BX
Categories: General Wound Care, Unna Boots, Wound Care
| Weight | 0.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.6 × 2.4 × 6.1 in |
| Brand or Series | McKesson |
| Manufacturer | McKesson Brand |
| MPN | 2067 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 1/BX |
| Material | Cotton |
| Color | White |
| Country of Origin | Germany |
| Invoice Description | UNNA BOOT, 4" (1/BX 12BX/CS) |
















