- Active Skin Protection provides a strong pH-buffer and antibacterial effect to keep the skin healthy
- Advanced Dry Zone guarantees 30% more dryness and the skin is reliably protected from swelling and irritation
- Optimized cuffs ensure greater leakage protection
Incontinence, Liners
MoliCare® Premium Form Extra Plus Bladder Control Pad, 27-Inch Length
$140.28
Bladder Control Pad MoliCare® Premium Form Extra Plus 12 x 27 Inch Moderate Absorbency Polymer Core One Size Fits Most Adult Unisex Disposable
SKU: 860156_CS
Categories: Incontinence, Liners
| Weight | 27.42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.6 × 15.6 × 16.7 in |
| Brand or Series | MoliCare® Premium Form Extra Plus |
| Manufacturer | Hartmann |
| MPN | 168319 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 120/CS |
| Country of Origin | Germany |
| Invoice Description | PAD, INCONT 27"X12" MOLIFORM PREM EXTRA SOFT (30/BG 4BG/CS) |







