- Helping to promote product standardization, improved time management and reduced waste
- Unique, three layer, ConvaTec Moldable Technology™ with rebounding memory technology™ and turtle necking
- New cut-to-fit double layer adhesive suitable for all ostomy types
- New ConvaTec + Pouches with more comfort, improved odor control and better security
- A low pressure adaptor to help ease post operative tenderness and aid patient satisfaction
- Nonsterile Kit includes: 1 Durahesive® moldable skin barrier with mold to fit opening, 1 Drainable Pouch (12-inch transparent with 1-sided comfort panel) with InvisiClose® Tail Closure System, 1 Low-Pressure Adaptor
“Natura® + Two-Piece Closed End Opaque Ostomy Pouch, 8 Inch Length” has been added to your cart. View cart
Ostomy, Pouches
Natura® Durahesive® Two-Piece Drainable Transparent Post-Op Ostomy Kit, 12 Inch Length, 2¼ Inch Stoma
$94.11
Post-Op Ostomy Kit Natura® Durahesive® Two-Piece System 12 Inch Length 2-1/4 Inch Stoma Drainable Trim To Fit
| Weight | 1.26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.6 × 7.8 × 7.4 in |
| Brand or Series | Natura® Durahesive® |
| Manufacturer | Convatec |
| MPN | 416921 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 5/BX |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | Dominican Republic |
| Invoice Description | POUCH, URO W/SKIN BARR DURAHESIVE NATURA 2 1/4" (5 |





