- Helping to promote product standardization, improved time management and reduced waste
- Unique, three layer, ConvaTec Moldable Technology™ with rebounding memory technology™ and turtle necking
- New cut-to-fit double layer adhesive suitable for all ostomy types
- New ConvaTec + Pouches with more comfort, improved odor control and better security
- A low pressure adaptor to help ease post operative tenderness and aid patient satisfaction
- Nonsterile Kit Includes: 1 Stomahesive® moldable skin barrier with mold to fit opening, 1 Drainable Pouch (12-inch transparent with 1-sided comfort panel) with InvisiClose® Tail Closure System, 1 Low-Pressure Adaptor
“Premier™ One-Piece Drainable Transparent Colostomy Pouch, 12 Inch Length, 1-3/8 Inch Flange” has been added to your cart. View cart
Ostomy, Pouches
Natura® Two-Piece Drainable Ostomy Pouch, 12 Inch Length, 2¾ Inch Stoma
$84.27
Ostomy Pouch Natura® Two-Piece System 12 Inch Length 2-3/4 Inch Stoma Drainable Trim To Fit
| Weight | 1.48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.6 × 7.3 × 7.1 in |
| Brand or Series | Natura® |
| Manufacturer | ConvaTec |
| MPN | 416926 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 5/BX |
| Country of Origin | Dominican Republic |
| Invoice Description | POUCH,OST DRAIN 2PC 2 3/4" POST OP NATURA (5/BX) |







