- Helping to promote product standardization, improved time management and reduced waste
- Unique, three layer, ConvaTec Moldable Technology™ with rebounding memory technology™ and turtle necking
- New cut-to-fit double layer adhesive suitable for all ostomy types
- New ConvaTec + Pouches with more comfort, improved odor control and better security
- A low pressure adaptor to help ease post operative tenderness and aid patient satisfaction
- Sterile Kit Includes: 1 Double-layer (Stomahesive® body-side, Durahesive® top side) skin barrier with cut-to-fit opening, 1 Urostomy Pouch (10 Inch transparent with 1-sided comfort panel) with Accuseal® Swivel Tap, 1 Accuseal® night drainage adaptor and 1 Low-Pressure Adaptor
“Karaya 5 One-Piece Drainable Transparent Colostomy Pouch, 16 Inch Length, 2½ Inch Stoma” has been added to your cart. View cart
Ostomy, Pouches
Natura® Two-Piece Drainable Transparent Post-Op Urostomy Kit, 10 Inch Length, 2¾ Inch Stoma
$233.94
Post-Op Urostomy Kit Natura® Two-Piece System 10 Inch Length 2-3/4 Inch Stoma Drainable Trim To Fit
| Weight | 1.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.5 × 7.5 × 9 in |
| Brand or Series | Natura® |
| Manufacturer | Convatec |
| MPN | 416954 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 5/BX |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | Dominican Republic |
| Invoice Description | POST OP KIT, UROSTOMY 2PC STR TRANS 2 3/4" (5/BX) |





