- The 2¼-inch flange size works with stoma openings measuring up to 1¾ inches
- The cut-to-fit opening is customizable to a user’s needs and a stoma undergoing size changes
- The Hollister® New Image™ skin barrier features ceramide and Remois technology to prevent water loss from skin
- A tape border provides a secure attachment
- This beige Hollister® skin barrier is compatible with New Image™ drainable, urostomy, high-output and closed pouches
“SenSura® Mio Two-Piece Drainable Opaque Filtered Ostomy Pouch, 40 mm Stoma” has been added to your cart. View cart
Barriers, Ostomy
New Image Flat CeraPlus Skin Barrier, Extended Wear, Beige, 2.25″ Flange, 1.75″ Opening
$37.43
Ostomy Barrier New Image™ CeraPlus™ Trim to Fit, Extended Wear Adhesive Tape Borders 57 mm Flange Red Code System Up to 1-3/4 Inch Opening
| Weight | 0.22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.6 × 1.6 × 6.4 in |
| Brand or Series | New Image™ CeraPlus™ |
| Manufacturer | Hollister |
| MPN | 11203 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 1/BX |
| Color | Beige |
| Country of Origin | United States |
| Invoice Description | BARRIER, CERAPLUS FLAT SKIN 2 1/4 " (5/BX) |









