- Floating Flange with the patented locking system
- Protects the skin over extended wearing time from irritating discharge
- Eliminates pressure on tender post operative abdomens with the exclusive Floating Flange
- Color match: Red
“Hollister Urostomy Drain Tube Adapter” has been added to your cart. View cart
2-Piece Skin Barrier, Ostomy
New Image™ Flextend™ Colostomy Barrier
$37.43
Ostomy Barrier New Image™ Flextend™ Pre-Cut, Extended Wear Adhesive Tape 57 mm Flange Red Code System 1-3/4 Inch Opening
SKU: 569775_BX
Categories: 2-Piece Skin Barrier, Ostomy
| Weight | 0.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.9 × 4.75 × 1.75 in |
| Brand or Series | New Image™ Flextend™ |
| Manufacturer | Hollister |
| MPN | 14709 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 5/BX |
| Country of Origin | United States |
| Invoice Description | FLANGE, FLAT W/TAPE 2 1/4" 44MM (5/BX) |







