- Red color match
- 2¼ Inch flange size
- FlexWear (standard wear) skin barrier, convex
- Skin barrier with integrated beige floating flange
- Pre-sized, 1¼ Inches
- With tape border
- Designed to be used with any New Image drainable, closed, or urostomy pouch with same flange size
“Hollister Urostomy Drain Tube Adapter” has been added to your cart. View cart
Barriers, Ostomy
New Image™ FlexWear Skin Barrier
$40.00
Ostomy Barrier New Image™ Pre-Cut, Standard Wear Adhesive Tape Borders 57 mm Flange Red Code System Flexwear 1-1/4 Inch Opening
| Weight | 0.35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.75 × 5.5 × 2.5 in |
| Brand or Series | New Image™ |
| Manufacturer | Hollister |
| MPN | 13506 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 5/BX |
| Color | Beige |
| Country of Origin | United States |
| Invoice Description | BARRIER, SKIN OST NEW IMAGE CONVEX RED 32MM 1 1/4" (5/BX) |







