- ComfortWear panels provide a soft, cloth-like covering between the pouch and the skin
- Integrated AF300 Filter
- Pouches utilize an odor-barrier material and are rustle-free
- Belt Tabs
“ConvaTec® ActiveLife® Stoma Cap” has been added to your cart. View cart
Ostomy, Pouches
New Image™ Two-Piece Closed End Transparent Filtered Ostomy Pouch, 7 Inch Length, 1¾ Inch Flange
$120.80
Filtered Ostomy Pouch New Image™ Two-Piece System 7 Inch Length Closed End
| Weight | 1.67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.25 × 6.6 × 6.25 in |
| Brand or Series | New Image™ |
| Manufacturer | Hollister |
| MPN | 18382 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 60/BX |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | United States |
| Invoice Description | POUCH, NEW IMAG TRANSP MINI FLTR 1 3/4" 44MM (60/BX) |




