- FlexWear Skin Barrier with Floating Flange
- Lock ‘n Roll Integrated Closure
- Protects skin from corrosive drainage with the standard wear
- Eliminates pressure on tender post operative abdomens with the exclusive Floating Flange
- Color match: Blue
“FlexTend™ Ostomy Barrier With Up to 1 Inch Stoma Opening” has been added to your cart. View cart
Ostomy, Ostomy Collection Bags & Kits
New Image™ Two-Piece Drainable Clear Ileostomy /Colostomy Kit, 12 Inch Length, 2¾ Inch Flange
$62.06
Ileostomy /Colostomy Kit New Image™ Two-Piece System 12 Inch Length 2-1/4 Inch Stoma Drainable
SKU: 532941_BX
Categories: Ostomy, Ostomy Collection Bags & Kits
| Weight | 1.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.4 × 6.6 × 4.8 in |
| Brand or Series | New Image™ |
| Manufacturer | Hollister |
| MPN | 19104 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 5/BX |
| Color | Clear |
| Country of Origin | United States |
| Invoice Description | POUCH/SKIN BARRIER KIT, NEW IMAGE DRN 2 3/4" (5/BX) |















