- This urostomy pouch has a tap at the bottom, which allows it to be connected to a bedside collector with the use of the adapter provided
- Anti-reflux feature in pouch minimizes backflow of urine
- Soft, beige ComfortWear pouch panels help provide comfort
- To be used with a New Image skin barrier
- Urostomy pouch with tap
- Tap has teardrop indicator; some available with attached cap
- Anti-reflux helps prevent urine backflow
- Belt tabs
- ComfortWear pouch panels
- Transparent and Ultra-Clear — body side only
- Color: Beige
- Color match: Blue
- Flange size: 2¾ Inches (70 mm)
- Length: 9 inches
- Box includes two adapters
“Natura® + Two-Piece Closed End Opaque Ostomy Pouch, 8 Inch Length” has been added to your cart. View cart
Ostomy, Pouches
New Image™ Two-Piece Urostomy Pouch, 9 Inch Length, 2¾ Inch Stoma
$41.35
Urostomy Pouch New Image™ Two-Piece System 9 Inch Length 2-3/4 Inch Stoma
| Weight | 0.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.25 × 6.5 × 2.25 in |
| Brand or Series | New Image™ |
| Manufacturer | Hollister |
| MPN | 18914 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 10/BX |
| Country of Origin | United States |
| Invoice Description | POUCH, UROSTOMY NEW IMAGE 2.75" (10/BX) |





