- These 3M™ Nexcare™ ultra-stretch bandages protect minor cuts, blisters and abrasions
- They are highly flexible to provide coverage on hard to dress areas
- Latex-free and hypoallergenic, the bandages are gentle
- Their diamond shape helps build a better seal to keep out pathogens
- They are breathable to support healing
Adhesive Bandages, General Wound Care, Wound Care
Nexcare™ Soft ‘n Flex Tan Adhesive Strip, 2 x 4 Inch
$107.98
Adhesive Strip Nexcare™ Soft ‘n Flex 2 X 4 Inch Fabric Rectangle Tan Sterile
SKU: 1083962_CS
Categories: Adhesive Bandages, General Wound Care, Wound Care
| Weight | 2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 12.2 × 11 in |
| Brand or Series | Nexcare™ Soft 'n Flex |
| Manufacturer | 3M |
| MPN | 571-08 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 192/CS |
| Material | Fabric |
| Color | Tan |
| Country of Origin | United States |
| Invoice Description | BANDAGE, ADH NEXCARE SOFT N FLEX 2"X4" (8/BX 24BX/CS) |







