- Highly breathable for exceptional comfort.
- The water-resistant adhesive holds securely and the absorbent, nonstick pad wicks fluids away
- Flexible for moving and bending body parts
- Pad won’t stick to wound
- Water-resistant adhesive holds securely
- Made in U.S.A
- Ideal for protecting wounds such as cuts, minor burns, abrasions and scrapes
- Flexible for moving and bending body parts
- Highly breathable for exceptional comfort
- Can be worn for up to 4 days
- Absorbent nonstick pad wicks fluid
“Mepiform® Self Adherent Silicone Dressing, 4 x 7 Inch” has been added to your cart. View cart
Adhesive Bandages, General Wound Care, Wound Care
Nexcare™ Tan Adhesive Strip, 3 x 4 Inch
$75.34
Adhesive Strip Nexcare™ 3 X 4 Inch Fabric Rectangle Tan Sterile
SKU: 1084058_BX
Categories: Adhesive Bandages, General Wound Care, Wound Care
| Weight | 1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7 × 7 in |
| Brand or Series | Nexcare™ |
| Manufacturer | 3M |
| MPN | SFP34 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 48/BX |
| Material | Fabric |
| Color | Tan |
| Country of Origin | United States |
| Invoice Description | PAD, ADH NEXCARE SOFT FABRIC 3"X4" (4/PK 12PK/BX) |





