- 3M Nexcare waterproof bandages can stay on during wet conditions
- They feature a non-stick pad that won’t interfere with healing
- An all-around seal keeps out bacteria, moisture and dirt
- They are latex-free, and with minimal adhesive residue, these bandages are gentle on the skin
- They are transparent and blend with all skin tones
- The knee and elbow bandages conform to cover bendable parts of the body
Adhesive Bandages, General Wound Care, Wound Care
Nexcare™ Waterproof Knee / Elbow Sheer Adhesive Strip, 2-3/8 x 3½ Inch
$107.98
Adhesive Strip Nexcare™ Waterproof 2-3/8 X 3½ Inch Plastic Knee / Elbow Sheer Sterile
SKU: 851822_CS
Categories: Adhesive Bandages, General Wound Care, Wound Care
| Weight | 2.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.38 × 7.25 × 11 in |
| Brand or Series | Nexcare™ Waterproof |
| Manufacturer | 3M |
| MPN | 581-08 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 192/CS |
| Material | Plastic |
| Color | Sheer |
| Country of Origin | United States |
| Invoice Description | BANDAGE, KNEE/ ELBOW ADH WTRPRF 2"X3" (8/BX 24BX/CS) |



























